Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Her çocuğun veya bireyin birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Yaşıtlarına nazaran çok daha erken yaşta okuma yazma öğrenmiş bir çocuk görebileceğiniz gibi yaşıtlarının gerisinde kalan ve ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorluk çeken çocuklar görmeniz kaçınılmaz olabilecektir. Özel bir eğitimle eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilecek çocukların bu eğitimi almaları için özel olarak yetiştirilmiş personel ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezimizde çocuğa ve ihtiyaçlarına yönelik eğitim verilmektedir. Her çocuğa özel olarak geliştirilmiş eğitim programları ve yöntemleri ile onların özellik ve özürlerine uygun ortamlarda sürdürülen eğitim özel eğitim olarak bilinmektedir.

Özel gereksinimleri olan çocukların üstün özellikli olanlarına yetenekleri doğrultusunda kapasitelerinin en üst seviyesine çıkmasını sağlayacak eğitim verilmektedir. Ayrıca yetersizliğin bir engele dönüşümünü de sağlayan eğitim programında engelli çocuklarında kendine yeterli hale gelebilmelerini sağlayacak özel bir eğitim verilmektedir. Bu sayede toplum dışında kalmadan toplumla kaynaşmasını bilen bağımsız ve üretici bireyler olmaları desteklenerek beceriler kazanmış bir şekilde donatılmalarıyla hayatın gerisinde kalmalarının önüne geçilmektedir.

Yaşıtları ve çoğunluktan farklı olan, özürlü veya fiziksel, zihinsel ya da bedensel engeli bulunan çocuk ve bireyler için özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi kurumumuz tarafından hizmet ve eğitim vermektedir. Yaşamlarını tüm engelleri aşmış olarak devam edecek çocuklar için gelecekte kendine güvenen ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen bireyler yetiştirilmesi hem özel eğitimle hem de aile desteğiyle mümkün olacaktır.

Ailede başlayan eğitimin kurumumuzda devam ederek ailelerle iş birliği içerisinde sürecin desteklenmesi tüm engelleri ortadan kaldırarak özellikle engelli çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için bile bir başkasına bağımlılığını minimize edecektir. Yasal temelleri olan ve bu temellere göre yürütülen özel eğitim ailelerin özel çocukları için tüm eğitsel önlemleri almaları ve süreci takip etmeleri yönünde ilerlemektedir. Eğitimin yalnızca kurumlarda olmadığını belirterek ailelerle işbirliği içerisinde özel eğitimi destekleyen çeşitli oyun ve faaliyetler, ev egzersizleri veya aktiviteler de çocuğun gelişimine ve kendisi için yeterli düzeye gelebilmesinde önemli rol oynamaktadır. Kurumumuzca özel eğitime tabi olmuş pek çok çocuk hayata tüm engelleri aşarak hazırlanmış çocuk demektir.