Obsesif kombulsif bozukluk

Anksiyeti türünde bir sağlık sorunu olduğu bilinen obsesif kompulsif bozukluk yinelenen düşünceler, takıntı, endişe, korku gibi duygularla baş edilememesi nedeniyle ruhsal olarak açığa çıkan bir hastalıktır. Bu ruhsal hastalığın yaşamı olumsuz yönde etkileme noktasına varmadan çözüme kavuşturulması ise kurumumuz uzman ekibi ile mümkün olabilmektedir. Fiziksel ve bedensel sorunların giderilmesine yönelik eğitim ve öğretim programlarının yanında ruhsal sorunların da giderilmesine yönelik çok yönlü ve kişiye özel programlar hazırlanması obsesif kompulsif bozukluk tedavisi üzerinde de etkilidir.

Ergenlik dönemi ve 20-30’lu yaşlarda sık görülmesine rağmen obsesif kompulsif bozukluk okul öncesi çağlardaki çocuklarda görülebildiği gibi hemen her yaşta da görülebilmektedir. Günlük hayatta zaman zaman zihnimizi kurcalayan ve takıntı haline gelen davranışların çok daha ötesinde temizlik ve titizlik hissiyatı, kendini bulunduğu her alanda güvence altında hissetmek istemesi, işler de dahil omak üzere belirli sıraya göre yemek yeme, düzen simetri gibi kusursuzluklar araması gibi takıntılar sıklıkla görülebilmektedir.

Merkezimize obsesif kompulsif bozukluk şikayetiyle başvurulduğunda uzman ekibimiz kontrolünde ön değerlendirme yapılarak hastalığa neden olan temel sebepler araştırılmaktadır. Korkularının üzerine gitmesini sağlayarak kişiye özel bireyselleştirilmiş bir program dahilinde gerek bireysel gerekse grup terapileri ile hastalığın ilerlemesinin önüne geçilebilmektedir.

 

Kendiliğinden geçmesi mümkün olmayan obsesif kompulsif bozukluk için mutlaka tedavi amaçlı yardım alınması gerekir. Bilişsel davranış terapisi ve ilaç tedavisi ile endişe, korku, evham gibi hissiyatlar minimize edilebilmektedir. Tedavi için ilk olarak başvurulan bilişsel davranış terapisinde korkularla yüzleştirme sağlanarak abartılmış veya felaketler içeren düşüncelere odaklanılmaktadır. Anti depresan ve çeşitli ilaçlar ile obsesif kompulsif bozukluk tedavisi devam edebilmektedir. Terapi ve ilaç tedavisine cevap vermeyen şiddetli vakalar görüldüğünde beyin cerrahisine başvurularak Eloktrokonvulsif terapi denilen EKT yöntemine başvurulabilir. Merkezimizden alınacak sürekli ve düzenli tedavi sonucunda kişiler normal veya normale yakın düzeyde takıntılarını minimize etmiş olarak yaşamlarını sürdürebilmektedir. Obsesif kompulsif bozukluk için özellikle erken teşhis tedavi süresinin de azalmasına yardımcı olacaktır. Kişisel ve sosyal yaşamınızda hayatı zehir edecek takıntı halleri tedavi edilebilecektir.